Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choroby, škůdci

13. 7. 2012

Slunečnice jsou velmi odolné rortliny, ale od některých chorob ji nebezpečí přece jen hrozí.

Hlízenka obecná

hlizenka_obecna_slunecnice_mycelium_okolo_paty_stonku_rod.jpg

Je choroba, která sužuje slunečnice a všechny rostliny s dutou dření.

Zpočátku je znatelné odumírání klíčících rostlin. Na vzrostlých rostlinách se často objevují zahnědlé skvrny, jež jsou za vlhka pokryté bílým povlakem. Nejvážnější jsou infekce, které napadají úbory v době butonizace a dokážou úplně zničit celé květenství.

Tato houba může přežívat v půdě až 10 let.

Důležitá je prevence. Důležité je nepěstovat slunečnice ve vlhkých půdách. Pokud je některá rostlina napadena, další saď te v osevním odstupu 3 až 4 roky.

Při prvních přízancích použijte fungicidní postřik.

Fomové černání stonku

fomove_cernani_stonku_slunecnice_1.jpg

 

Této nemoci se můžeme vyhnout,pokud nebudeme slunečnici vysazovat  do mokré půdy. Příznivé pro rozvoj choroby je střídání srážek se suchým teplým obdobím. Nemoc se však dobře vyvíjí téměř bez ohledu na teploty a srážky.

Na stonku dochází k tvorbě černých skvrn, později k hnilobě a rostliny hynou. Listy jsou pokryty nepravidelnými hnědošedými skvrnami.

V našich podmínkách dochází nejčastěji k infekci od počátku květu na nejstarších listech a řapících. Typické jsou však zejména příznaky na lodyze: černošedé, často lesklé, ostře ohraničené skvrny. V pozdějším stádiu na nich pokožka praská a místy se odlupuje.

Houba se dostává do posklizňových zbytcích a šíří se osivem.

Jako prevenci je dobré setí zdravého osiva. Je také vhodnější vybírat si odrůdy, které nejsou tak náchlyné a vůči této chorobě mají vyšší odolnost.

Je vhodné použít chemické ošetření fungicidy, které se provádí ve fázi 4–6 listů a na konci kvetení.

Rez slunečnicová

Je to tak zvaná monoecická rez, to znamená, že cely vývoj prodělává na slunečnici. Pokud ji náš pěstitel zaregistruje, nemusí být znepokojen.

Padlí

Padlí se objevuje jen na některých hybridech a to až ke konci sezóny. Důležitá prevence je chemický postřik.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

letošní slunečnce cosi napadá a nevím?

(JanaF, 7. 6. 2015 11:35)

Dobrý den,každý roky vysazuji podle plotu slunečnice,mám je ráda, obvykle mi jich zpočátku několik vytahají kosáci, ale letos i když je předpestovávám v květináčích a vysazuji až po 1-2měsících,okamžitě se objeví ojediněle mšice)jinak do druhého dne zbude jen kousek stonku,vršek zmizí,nebo u větší
slunečnice jsou do dvou dnů děravé listy.nevím jsou.li to ptácí, slimáci, mšice jsem našla jen na 2,ostatní skonávají tímto způsobem.Na stejných místech se jim vždy roky velmi dařilo. děkuji za radu můj mail janf@atlas.cz

Re: letošní slunečnce cosi napadá a nevím?

(mirka, 8. 7. 2016 0:14)

sama bych chtla vědět čím šplíchnout,mám ožrané listy nejen kraje ale i prostředky a ze spodu listu je kist jakoby zeslabenmprohléfnu za dnem ted jsem koukla s baterkou a jsiz tam asi sva milimetry dlouhé zelené mršky?? odskočí nebo odlítne jak stm víc pohnu, zkusím postřik na mšice??

 

 

Poslední fotografie


Doporučujeme

Luštěniny

Špenát

Goji - Kustovnice čínská

Jahodník


Kvalitní slunečnice


Statistiky

Online: 1
Celkem: 59923
Měsíc: 873
Den: 16